Nos, ma befejeztem az első könyvet, ami A titokzatos Styles-i eset (1920) címet viseli, és ismét meg kellett állapítanom, hogy AC ezzel nagyon-nagyon bekezdett. Egészen zseniális, gyakorlatilag az összes motívumot felvonultatja, amikkel a későbbiekben is találkozhatunk. Megismerjük Poirot-t - akiről nem derül ki, hány éves - Hastings kapitányt, akit hazaküldtek a frontról és itt épp 30 éves. Megpróbáltam utánajárni, hogy Poirot hány éves lehet, de a Wikipédiának nem hiszek. Szerinte ugyanis az egyik regényből az derül ki - nem írja, melyikből -, hogy 1914-ben 30 éves. Ez kizárt, hiszen Hastings 1916-ban 30, amikor A titokzatos Styles-i eset játszódik, és lehetetlen, hogy Poriot csak két évvel több nála. John Cavendish, Hastings barátja 45 éves ekkor, Poirot nála is idősebb szerintem. Ha kiderül, hogy mikor született, majd megírom :)
Ebben a részben Poirot teljesen őrülten viselkedik. Hadonászik a kezével és rohangál az udvaron, ugrabugrál örömében és kártyavárat épít. A későbbi nyugodt, méltóságteljes viselkedése még kevésbé nyer teret, gondolom korral jár. :)
Rájöttem, hogy nehézkes lesz a sorrendet egészen pontosan tartani, hiszen a könyvek teljesen össze-vissza íródtak és lettek kiadva. Az utolsó Poirot-történet, a Függöny, például a második világháborúban íródott, de csak 1975-ben adták ki. Ellenben 1972-ben írt AC utoljára róla, de ez a regény a Függöny előtt játszódik... Szóval lehet hogy komolyabb kutatómunkára lesz szükségem a sorrend tartásához.
A magyar borítók nem tetszettek, így ezt az angol nyelvűt választottam végül. Egyébként erről a könyvről még azt tudom, hogy Agatha ekkoriban fejezte be a gyógyszerész asszisztensi képzést, és a frissen szerzett tudását fel is használta ebben a könyvben. Amúgy 1916-ban kezdte írni, tehát 26 éves volt. Semmivel sem vagyok még elkésve. :)
Azért nem adok 7 fánkot, mert ez az első :)